Rubín v kouři, Phillip Pullman

12. června 2011 v 21:08 | dž |  Recenze knížek


Tato knížka byla zařazená na seznamu knih, které si chci přečíst značně dlouhou dobu, když konečně přišla její chvíle:). Je prvním dílem příběhu o Sally Lockhartové, dívce žijící v pošmourném, nebezpečném Londýně, plném opiových doupat, intrik a promlčených vražd. Od doby, co její otec za podivných okolností utone v Jihočínském moři, se okolo Sally začíná tvořit stále více nebezpečí, které si prozatím však ani neuvědomuje.

Druhý díl je veden pod knížním titulem Cínová princezna, na který se, doufám, vrhnu v co nejbližší době taktéž.
Po dlouhé době jsem si, jak jsem ke své radosti hned po několika stránkách zjistila, vybrala knížku, která se četla téměř sama. Poutavým dějem o strastích, kterými musí šestnáctiletá náhle opuštěná dívka projít, nebylo vskutku ani maličko obtížné se pročíst. A tak, když jsem po dvou dnech četby došla na konec, jen jsem se překvapeně sháněla po dalších stránkách :D

Jelikož Sallyin otec zemřel, dívka se dostává do opatronictví paní Reesové, jediné její přbuzné. Ta však k dívce příliš lásky nechová, což je mimochodem oboustranné, a tak ji Sally po nepříliš dlouhé době opustí a vydá se zjišťovat odpovědi na otázky, které se kolem ní stále objevují a jejich četnost narůstá. Co vlastně zapříčinilo nehodu, v níž její otec Mathew Lockhart přišel o život? Co je to Sedmero blaženství a co znamená vzkaz, který o tomto pojmu hovoří jako o nebezpečí, které jí hrozí? A kdo je to Marchbanks, o němž neznámý pisatel vzkazu hovoří jako o muži, kterého má vyhledat s žádostí o pomoc?
Otázek je vskutku hodně a to v průběhu celé knihy, protože jakmile zjistí Sally odpověď na jednu z nich, objeví se tu nová otázka. A s nimi se do děje zapojuje paní Hollandová, stařena, která se nezdráhá žádného vydírání, okrádání ani vražd. Ta usiluje o rubín a s ním i s urputnou dychtivostí o Sally. Právě ona má totiž znát způsob, jak rubín získat. Jenže ta prozatím nemá o existenci rubínu nejmenší tušení, a tak nejenže se za pomoci fotografa Frederika, jeho sestry Rosy, Jima a dalších pár postav snaží přijít na to, co se to vlastně okolo ní děje a jakou sehrává roli ve sledu událostí, ale zároveň se ukrývá před nebezpečím pní Hollandové.
Jak už jsem zmínila příběh plyne téměř sám, ačkoli čtenáři nabízí spousty příležitostí na zamyšlení. Setkáváme se zde s tím temným Londýnem, kde žije chudina a krysy běhají v ulicích, s částmi čínských čtvrtí, kde se lidé často oddávají opiovému rauši, aby tak unikly tíživosti skutečného života, s vyprávěním o dalekém východě, o historii rubínu, který kdysi patřil jednomu maharádžovi...
Pak přijde konečně okamžik, na který čtenář celou dobu spolu se Sally čeká a všechny střípky se spojí. Sally tak konečně nalezne odpovědi na své otázky, ale tím to stále nekončí... a právě proto si nemůžu, a vy určitě se mnou po přečtení téhle knížky, nechat ujít Cínovou princeznu. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se Ti jak píšu?

Ano
Nic jsem nečetl/a
Ne

Komentáře

1 Yanny.)) Yanny.)) | Web | 13. června 2011 v 16:43 | Reagovat

Hele, o tom jsem neslyšela :))
sice nevím, jestli by mě ten příběh úplně dostal, ale věřím, že se to četlo dobře a období starého Londýna sama strašně obdivuju :)
Třeba někdy.. :)

2 Yanny.)) Yanny.)) | Web | 13. června 2011 v 18:31 | Reagovat

Jojo, viděla jsem rekviem.. šílený, to jo... hlavně šílený je to, jak mu potom musí amputovat tu zhnisalou ruku :-!
ale je pravda, že tenkrát mi to přepřišlo tak reálné a blízké. Přišlo mi to, že se mě to totálně netýká.. ale po přečtení Dětí jsem OPRAVDU pochopila, jak šílený a možný to je. Když jsem koukala na film Dětí ze zoo, tak jsem věděla, že kdybych tu knížku nečetla, určitě by mi to zas tak nepřišlo.. nevidíš totiž tý holce do hlavy jako v knize. Ale i tak si ten film stáhni, je hrozně dobře udělanej (pokud přežiješ němčinu s titulkma) :D
a Memento mám v plánu taky :)

3 matanov matanov | Web | 7. července 2011 v 14:15 | Reagovat

Nevím, jestli ti k něčemu to info teď bude, ale Cínová princezna je 4. díl, druhý je Stín na severu a pak Tygr ve studni.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama