The King's Speech

11. června 2011 v 12:05 | dž |  °Movies

Králova řeč


Neuběhlo nejspíš ani čtvrt hodiny, od chvíle co jsem film dokoukala a hned musím napsat recenzi:). Za 1. protože bych později zapomněla podstatné věci, jak se znám:D a za 2. protože na mě udělal skutečně dojem.

Historický / Drama
Velká Británie / Austrálie / USA, 2010, 118 min
Režie: Tom Hooper
Obsazení: Colin Firth, Helena Bonham Carter, Geoffrey Rush, Guy Pearce, Michael Gambon...Královský syn Albert (Colin Firth) už od mala trpí koktáním, což se v dospělosti stává dost podstatným problémem vzhledem k proslovům, které musí přednášet svému lidu. Mnoho odborníků na vadu řeči se snažilo Bertiemu pomoci, všechny pokusy však byly marné, a tak se Albert vzdal veškeré naděje. Jenže jeho manželka (Helena Bonham Carter) ne. Právě ona vyhledá Lionela Logue (Geoffrey Rush), který svým značně výstředním a naprosto odlišným způsobem, než jakými se řídí ostatní odborníci, léčí své pacienty.
Zpočátku se zdá, že Bertie nebude ochotný spolupracovat, ale poté, co mu doktor nasadí na uši sluchátka s hudbou a poví mu, aby zkusil přečíst text aniž by slyšel sám sebe, se jeho názor mění. Sktutečně je schopný mluvit bez zadrhávání, pokud se neslyší. A od té chvíle se začíná rozvíjet zajímavé a velmi blízké přátelství mezi naslouchajícím Lionelem a až neuvěřitelně ublíženým Albertem. Postupem času oba pochopí z čeho Bertieho problém s mluvením pramení - od nenávisti Bertieho pečovatelky, přes opovrhování a zklamání rodičů ke svému synu, po za ty léta stále narůstající ztrátu sebevědomí a víru ve vlastní schopnosti.
V té době umírá Albertův otec George V. (Jiří V.) a jeho nástupcem je přirozeně nejstarší syn Eduard VIII. (Guy Pearce). Ten je však díky zatvrzelé touze po sňatku s ženou (myslím, že Willie z Baltimoru se jmenovala, ale nejsem si úplně jistá, nemohla jsem zpětně najít část ve filmu, kde se jméno zmiňovalo), jež se dvakrát rozvádí, po krátké době donucen z této pozice abdikovat. Být králem totiž zároveň znamená být v čele církve a ta sňatky s rozvedenými a navíc pochybnými ženami rozhodně nepodporuje.
A tak, k Albertově nevelké radosti, se stává dašlím nástupcem on. Přijímá jméno George VI. a stojí před korunovací a následnou neskutečně tíživou odpovědností, která pro člověka, co koktá a má sebevědomí menší než 0 není zrovna příjemnou volbou. Jelikož během léčby došlo mezi Bertiem a Lionelem k rozepři, teď, v okamžiku těsně před korunovací, Albert pochopí, že Lionelovu pomoc skutečně potřebuje. Vyhledá ho tedy a léčba probíhá dál. Ačkoli zjistí, že Logue není oficiálně žádným doktorem, ale jen neúspěšným hercem, stejně důvěřuje jeho schopnostem. Přichází období, kdy Německo vyhlašuje válku Anglii, lid tedy potřebuje silného vůdce, někoho, kdo jim dodá slova plné víry a inspirace. "Doktor", herec, ale především Albertův první skutečný přítel jej doprovází při každém proslovu a to především v tomto krušném období.
Film tedy končí úspěchem prvního, velmi povedeného proslovu, ve kterém George VI. - Albert připravuje svůj lid na blížící se válku, kterou však společně mohou vyhrát a svrhnout tak Hitlera z jeho fanatického 'trůnu'.

MOJE HODNOCENÍ: Film je hodně pěkně udělaný, pochmurné počasí, typické pro Velkou Británii, královské kostýmy i ta překrásná, bohatá architektura sálů, kostelů, domů... Výkony herců jsou neuvěřitelné, především Colina Firtha, který celý film chudák musel prokoktat a zvládl to víc než bravurně:). Možná ze začátku jsem se kapku nudila, protože film moc spádu nenabírá, ale později mi to vynahradilo to všechno ostatní. BTW. obdivuju scénárist/(k)/u, protže scénř ke Králově řeči zaručeně patří mezi jeden z těch dojemných a zároveň ne přiblblých, to teda vůbec.
Takže můžu dát takové pěkné 4.5 bodů z 5 a nebo 9 z 10? No nevím, asi stanovím vyšší line, ať mám u dalších filmů větší možnost výběru xD :)

9/10

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Yanny.)) Yanny.)) | Web | 11. června 2011 v 13:34 | Reagovat

No, musíš jim poslat odkaz na blog a je už na nich, jestli se jim tvoje práce bude líbit a jestli uznají, že návštěvnost tvého blogu může pro mě něco přinést. :) Chápeš, aby si ty recenze vůbec někdo četl a řekl si: "Týjo, to je dobrý, letim to koupit." :) Myslím, že ty bys na to po slohové stránce a tak ROZHODNĚ měla, vždycky se mi líbilo jak píšeš.. :) ale  tomu, aby ti posílali recenzní výtisky bys asi měla na blog napsat pár recenzní na knihy, aby si mohli přečíst, jak ti to jde a že to myslíš skutečně vážně. :) Každopádně držim palce, určitě to taky zkus! :))
A tehle film jsem sakra ještě pořád neviděla! Chtěla jsem na to jít do kina a nikomu se nechtělo.. :-? a vždycky, když to stahuju, tak mi to spadne někdy u 98% :DD ale miluju Colina, jsem na tenhle Oskarovej snímek hrozně zvědavá :)

2 Yanny.)) Yanny.)) | Web | 22. června 2011 v 11:39 | Reagovat

Právě jsem to dokoukala. Je škoda, že jsem se na to musela dívat s dabingem, protože původní znění a původní koktání je určitě lepší, ale co.. No, ano, bylo to dobré. Ale vážně jsem čekala trochu víc. Dobrých scén tam bylo pár, třeba hláška o Hitlerovi, když se malá Alžbětka ptá: "Co říká, tati?" a on odpoví: "To nevím, ale zjevně mu to jde skvěle" :D anebo když nadává a přichází plejáda nesprostších slov :D a pak, když má ten proslov v rádiu, jde všichni mu tleskají, to mě docela dojalo :) ale u mě to není moc těžké. Každopádně, docela jsem se nudila.. přistihla jsem se, že když jsem si došla na záchod nebo si šla udělat čaj, o nic jsem vlastně nepřišla. Ale každopádně hezký anglický snímek, já tu královskou rodinu budu vždycky obdivovat :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama